|
|
|
|
Povijest službe
|
|
|
Prve mikrobiološke pretrage na području
Šibensko-kninske županije počinju se raditi 1912. god. što se vidi iz izvještaja dr Botterija tiskanog u Liječničkom vjesniku br. 5/1913.
Prve bakteriološke pretrage kojima su se bavili liječnici takozvanog unutarnjeg odjela šibenske bolnice, odnosile su se na izolaciju patogenih crijevnih bakterija, uzročnika difterije, dijagnostiku sifilisa mikroskopijom spiroheta u tamnom polju iz primarnog afekta i pomoću Wassermanove reakcije, biološki pokus za bakteriološku dijagnostiku tuberkuloze, dijagnostiku malarije iz guste kapi i krvnih razmaza i dijagnostiku crijevnih parasita.
Za vrijeme prvog svjetskog rata dr Neuman je prvi dijagnosticirao amebnu dizenteriju u Dalmaciji i to u okolici Šibenika, a 1925. god. dr Pasini opisuje apscese amebnog podrijetla. Izgradnjom Školske poliklinike 1931. god. dobiva se prostorija u kojoj jedna laborantica radi isključivo mikroskopsku dijagnostiku malarije. U tom razdoblju sve ostale bakteriološke i serološke pretrage šalju se u Split i Zagreb.
Godine 1952. u Šibenik dolazi prvi mikrobiolog dr Ivanka Milat i osniva prvi mikrobiološki laboratorij u sastavu Sanitarno-epidemiološke službe. Nabavlja se osnovna laboratorijska oprema i rade osnovne bakteriološke pretrage, serodijagnostika sifilisa i mikrobiološka dijagnostika tuberkuloze.
Od 1957. do 1963. god. u laboratoriju rade svega tri laboranta bez mikrobiologa, tako da se većina uzoraka slala u druge ustanove. Godine 1963. odlazi na specijalizaciju dr Ljerka Krušec-Tešija, koja završetkom iste 1967. god. postaje voditelj Službe mikrobiologije i parasitologije do 1987. god., te u tom razdoblju uvodi nove metode i pretrage.
Od 1987. do 1992. god. voditelj Službe je dr Sonja Cukrov-Sunko, u to doba u Službi se ureduje prostor za sterilizaciju i pripremu podloga i reagencija.
Od 1992. do 1999. god. mikrobiološki laboratorij vodi dr Smiljana Babić. Osnivanjem Zavoda za javno zdravstvo Šibensko-kninske županije 1995. god. povećava se broj pretraga.
Od 1999. god. do danas voditeljica laboratorija je dr Edita Sušić pod čijim vodstvom se poboljšava postojeća dijagnostika, uvode nove dijagnostičke metode ( imunoenzimatske, imunofluorescentne,.. ) i pretrage ( kultivacija i identifikacija anaeroba, detekcija C. trachomatis , spolno prenosivih ureaplazmi i mikoplazmi, serologija Epstein Barr virusa , Citomegalo virusa , Toxoplasma gondii , ehinokoka ... ).
Nabavlja se aparat za automatsku inkubaciju i očitavanje hemokultura ( BACTEC ), aparat za automatsku inkubaciju urina s laserskim čitačem pozitivnih ( URO-QUICK ), fluorescentni mikroskop ( OLYMPUS ), ELISA aparati ( miniVidas i miniBOS ), sigurnosni kabinet II supnja, linija za automatizirano razlijevanje podloga;
sve s ciljem da se ubrza i poboljša dijagnostika infekcija i kod bolničkih i izvanbolničkih bolesnika.
Godine 2000. labotatorij se u potpunosti informatizira, pa se u svakom trenutku može doći do podataka o bolesničkim uzorcima ( izolat, osjetljivost na antibiotike i dr. ), takoder se sustavno pratiti osjetljivost bakterija na antibiotike u vlastitoj sredini što je omogućilo adekvatnu ciljanu i empirijsku antimikrobnu terapiju, te dobru suradnju s kliničarima.
Od 2000. godine laboratorij aktivno sudjeluje u radu Odbora za praćenje rezistencije bakterija na antibiotike u Republici Hrvatskoj pri Akademiji medicinskih znanosti i u EARSS ( European Antimicrobial Resistance Surveillance System ) projektu praćenja rezistencije izolata E. coli, S. aureus , Enterococcus spp. , S. pneumoniae , K. pneumoniae i P. aeruginosa iz krvi i likvora.
Od 2004. godine prati se bolnička potrošnja antibiotika budući da u okviru Odbora za praćenje rezistencije djeluje APUA Croatia Chapter kao sustavna jedinica internacionalne organizacije Alliance for Prudent Use of Antibiotics ( APUA ).
Laboratorij od 2000. godine sudjeluje u vanjskoj kontroli kvalitete testiranja osjetljivosti na antibiotike koja se provodi u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom i Center for Diseases Control and Prevention
( CDC ), Atlanta, USA te European Antibiotic Resistance Surveillance System ( EARSS ).
|
|
|
|
|
|
|